РекламаCTR2020

19 листопада 1919 року відкрився дослідницький центр Kayaba. І тому компанія KYB, яка фактично і досі носить ім’я свого засновника, святкує 100-річний ювілей. Але той, хто уважно слідкує за новинами, пам’ятає що відносно недавно KYB Corporation святкувала лише 80-річчя, а роком заснування є 1935-й. Як так сталося? (KYB : 100 років гідравліки (частина 1)).

1927-1932: «Каяба Сейсакушо», «американські гірки» з флотом та світовий успіх Попри те, що обладнання Каяби було високо оцінено на флоті, постійні суперечки та стрес від інспекцій призвели до проблем зі здоров’ям у 28-річного молодого чоловіка. Широ виявився хворим на туберкульоз та отримав виразку шлунка.

Тому, відпрацювавши свій трирічний контракт на флоті, він на зароблені гроші придбав підприємство біля Токіо, перебудував його, та, зберігши персонал, відкрив завод «Каяба Сейсакушо». Широ хотів втілювати мрію – працювати вільно та керувати власним підприємством.

Втім вже дуже скоро Імператорський флот в примусовому порядку зробив його завод засекреченим та почав розміщувати там замовлення на потрібні механізми. І одним з головних продуктів були саме ті гідравлічні стійки для літаків, про які ми вже згадували у першій частині статті. Однак, не лише це довірили виробляти Kayaba – тут створювали гальмівні системи, катапульти для запуску літаків, сигнальні гармати та інші гідравлічні пристрої. Звичайно, це було вигідно, адже військові замовлення давали стабільне завантаження та дохід. Та все ж це були вперті та бюрократичні військові. І рано чи пізно це мало призвести до проблем.

Під час однієї з інспекцій в 1929 р. представник флоту почав кричати на робочого, тому що йому здалось, що той неправильно проводить зварювання. За робітника вступився менеджер, а коли розмова перейшла на підвищені тони, то на захист власного персоналу став і сам Широ Каяба. Інспектор такого не вибачив. Каябу викликали до штабу флоту та змусили звільнити трьох менеджерів, як ненадійних. Замість них назначили трьох військових чиновників, які втручалися в усі процеси виробництва та поводили себе, як у власній компанії. Але найгірше було навіть не це. Компанія «Каяба Сейсакушо» почала втрачати військові замовлення. Разом з тим фактом, що Широ довелось виплачувати великі відрахування звільненим працівникам, це вело до фінансового краху – у компанії скоро зовсім не було б грошей виплачувати заробітну плату. В цей час військові поводили себе дуже мстиво – вони просто припинили спілкуватись з Широ. А у випадку з одним патентом просто відмовились за нього платити, мотивувавши це тим, що один офіцер не передав документи іншому і їх просто загубили. Замовлення скорочувались місяць за місяцем.

Один з головних особистих принципів Широ Каяба та його компанії: «KYB розвиває технології та продукти, які роблять життя людей безпечним та комфортним, і цим самим присвячує себе суспільству.».

В цей час не пасти духом Каябі допомагали поради іншого великого японського інженера, Югоро Отагуро. Це легенда гідроенергетики і людина, яка заклала майбутні успіхи компанії Toshiba. Він нагадував Широ про два вчення. Перше, що потрібно пробачати людям ті незручності, які вони тобі вчинили. А друге, що треба кожен день докладати маленькі зусилля на шляху до того, що має бути зроблено. Каяба дотримувався цих настанов і можливо саме тому допомога з’явилась там, де її ніхто не чекав. Бо Широ наполегливо працював і на допомогу заслуговував.

Річ у тім, що англійська компанія «Вікерс» подала патентну заявку в Японії на ту саму амортизаційну стійку, яку вже виробляли на «Каяба Сейсакушо». Японці, звичайно, відмовили і тоді у 1930 році англійській інженер прилетів до Японії, щоб дослідити ситуацію на місці та прийняти рішення чи потрібно подавати скаргу. І він був дуже здивований, коли зрозумів, що хоч загальні принципи роботи механізмів були схожі, внутрішньо вони відрізнялись кардинально. Конструкція Каяби була простіша, дешевша та більш надійна.

А ще цікавіше, що наприкінці візиту Широ, який ніколи не був егоїстом, сказав представнику «Вікерс», щоб вони не соромились домовлятись з флотом розділити частину виробництва з Kayaba. Англієць відповів лише, що він «зв’яжеться зі штабом». Але розв'язка цієї історії виявилась дуже неочікуваною – вже за кілька днів в японській газеті вийшла стаття під заголовком «Реекспорт патенту на шасі літака», в якій було описано ситуацію з патентом, технологію та розміщено фото літака та заводу. На диво це не стало причиною військових розслідувань, а от для Kayaba це означало кінець секретності. Про їх унікальні рішення дізнались всі і тепер замовлення пішли не лише від військових, але від звичайних компаній з усього світу.

1933-1935: геніальна ідея і створення KYB Manufacturing
Втім, ситуація покращилась лише настільки, щоб компанія могла продовжувати роботу. Про якісь фінансові успіхи не йшлося. Знаючи таланти Каяби, завод завалювали дрібні замовлення на виготовлення прототипів для нових технологічних рішень. Це було цікаво, але не прибутково. Рятували лише амортизаційні стійки для літаків, які «Каяба Сейсакушо» продовжували збирати.

Широ Каяба відчував свою провину за невдачі компанії і тому зібрав волю в кулак та намагався виправити ситуацію. І якось йому спала на думку чергова геніальна ідея – а що потрібно для того, щоб перенести технології з авіаносців на тверду землю? Адже Японія – гірська країна, де дуже мало простору для великих аеродромів. Тому можливість літаків сідати та злітати на маленьких майданчиках була б дуже важливою як для військових цілей, так і для громадської авіації і розвитку країни в цілому. Це був 1933 рік і ця ідея підштовхнула компанію Kayaba до успіху. Вже через рік Каяба розробив три типи обладнання для різних літаків і запатентував їх під назвами KX, KY та KZ. Першими за інноваціями прийшли військові, які відразу забули старі конфлікти.

Ситуація почала змінюватись дуже стрімко. Виробництво потрібно було збільшувати, а військові знову щось вимагали. Щоправда, тепер вони наполегливо просили взяти гроші у них та інших інвесторів та реформувати компанію так, щоб вона встигала виконувати замовлення. Широ був проти – йому здавалось, що приток великого капіталу від флоту та інших компаній змусять його обмежувати своє новаторство та винахідливість та знову служити чиїмось інтересам. Втім, армії були потрібні деталі від Kayaba і вони навіть загрожували зробити завод повністю військовою власністю.

У таких умовах Широ Каяба погодився зробити компанію публічною та залучити додатковий капітал для стрімкого розширення. Так 10 березня 1935 р. з’явилась компанія Kayaba Manufacturing Co., Ltd. Саме тому в історії KYB є дві дати – 1919 та 1935 роки.

Замість висновків
Втім, Широ Каяба не був би самим собою, якби не досяг офіційної домовленості, що окрім отримання доходу його компанія буде завжди фокусуватись на інноваціях, розробках, дослідженнях та створенні рішень, які покращують життя людей. Одним з головних особистих принципів та принципів компанії завжди залишалось: «KYB розвиває технології та продукти, які роблять життя людей безпечним та комфортним, і цим самим присвячує себе суспільству».

І нам здається, що без цих 16 років, які відділили перше створення бізнесу під ім’ям Kayaba та заснування публічної компанії Kayaba Manufacturing, історія б точно пішла іншим шляхом.

Якби хлопчина-ідеаліст не захотів змінити світ. Якби не наступив на горло власній пісні та не почав працювати з військовими. Якби не зіткнувся з гідравлічними системами. Якби знітився та пав духом під час невдач. Якби такий же інженер, як і він, не вирішив йому допомогти. Якби Широ не погодився зробити компанію публічною. Без цих багатьох «якби» ми б не побачили амортизаторів, на яких зараз їздить кожен четвертий автомобіль у світі. І саме тому ці 16 років є дійсно ключовими в історії KYB.

Євген Пащенко

"Сучасна Автомайстерня" № 12 (138) 2019

порекомендувати іншим

Наскільки Вам сподобалася стаття? голосів: 0

 • 0
  ЗАДОВОЛЕНИЙ
 • 0
  ЗДИВОВАНИЙ
 • 0
  ПРОІНФОРМОВАНИЙ
 • 0
  МЕНІ НЕЦІКАВО
 • 0
  СУМНИЙ
 • 0
  РОЗЛЮЧЕНИЙ
 • 0
  НЕМА СЛІВ

КОМЕНТАРІ (0)

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Будь ласка, введіть відповідь
  КОМЕНТАРІВ НЕМАЄ...
do góry strony