РекламаCTR2020

Автозапчастини

Варто знати

Інше

Поговоримо

6 місяців тому  13.01.2020, ~ Administrator   

19 листопада 1919 р. було засновано дослідницький центр Kayaba. Тож компанія KYB, яка фактично і досі носить ім’я свого засновника, святкує 100-річний ювілей. Але той, хто уважно слідкує за новинами, пам’ятає що відносно недавно KYB Corporation святкувала лише 80-річчя, а роком заснування є 1935-й. Як так сталося?

Річ у тім, що в 1919-му Широ Каяба заснував свій перший бізнес, який назвав своїм ім’ям, та який не проіснував довго у початковій формі. А у 1935-му з’явилась публічна компанія Kayaba Manufacturing, яка відтоді вже не міняла форми власності і хоча не була повною власністю Широ, втім була його повноправним творінням.

І не ризикуючи перебільшити, скажемо, що ці 16 років були ключовими як в житті засновника, так і в долі компанії. Якби не події, які відбувались з Широ Каябою, можливо, ми б не побачили його амортизаторів. Безумовно, ця талановита людина все одно досягла б успіху в якійсь сфері, але його прихід до гідравліки, зараз ключової сфери для KYB, свого часу був вимушеним кроком, на який Широ пішов під серйозним тиском обставин. Тому ця стаття – про важливий період життя Каяби та Kayaba.

Широ Каяба

До 1919-го: молодий талант
Широ Каяба був талановитим із самого дитинства та дійсно виділявся серед однолітків. А ще це була людина з величезним серцем. Він навчався в місіонерській школі і слова «любіть ближнього свого» стали для нього одним з життєвих принципів. Дивлячись на карту світу над своїм ліжком він дивувався тому, який цей світ величезний. А ще був шокований, як багато в ньому війн та ненависті і не так вже багато любові. На дворі був 1914 рік і розпочалась Перша світова війна.

У 1916-му, коли Широ вже було 18 років, він піднявся на гору неподалік рідного міста і написав вірш про свої життєві цілі. Вони звучали так: «Мир у всьому світі повинен бути втілений у реальність. Я знаю, що народився з якимось особливим талантом. Я повинен знайти спосіб використовувати його, щоб допомогти покласти край конфлікту і війні!». Кажуть, Каяба згадував свою клятву до кінця життя, намагаючись оцінити наскільки йому вдалось її виконати.

Того ж року він переїжджає до Токіо, вчитись у престижному університеті Васеда. Але всього за рік він зрозумів, що вчителі навчають їх того, що колись вже було створено. А він хотів більше. За словами Широ, «те, чого навчають в університеті, можна дізнатися, просто читаючи книги. Що важливіше, так це інтеграція знань та розвиток духу, щоб сміливо використовувати ці знання, а цьому не вчать у школах. Я хочу працювати вільно, базуючись на духові, натхненні й цікавості, з якими я був народжений». І він кидає університет після першого ж року навчання, щоб продовжувати свої дослідження та навчатись працюючи.

1919 рік - Широ Каяба у віці 21 рік відкриває власний дослідницький центр Kayaba. І тому KYB Corporation має повне право святкувати першу сторічну річницю. Тому що основи майбутнього бізнесу були закладені саме тоді.
                                                                                                                                                                                                           Широ Каяба

Попри те, що у нього вже було декілька патентів, цього могло вистачити на життя, але не на розвиток. Втім, його таланту мало пощастити. Однокурсник з університету розповів про Широ бізнесмену-меценату, який підтримував талановитих молодих людей. І саме таким чином Широ Каяба у віці 21 рік зміг відкрити власний дослідницький центр Kayaba, в якому від початку працювало 30 інженерів під керівництвом засновника. Це був 1919 рік і тому KYB Corporation має повне право святкувати першу сторічну річницю. Тому що основи майбутнього бізнесу були закладені саме тоді.

1919-1923: Kayaba та ключова зустріч
Робота в дослідницькому центрі кипіла, патенти йшли за патентами, хоча інформація про ті розробки не збереглася. Але паралельно з тим відбулась, можливо, ключова подія. Як талановитий дослідник він потрапив на радар Імператорського морського флоту. І все почалось з того, що голова військово-морської академії запросив його виступити перед студентами. Широ був настільки яскравим та переконливим, що після цього його запросили на виступ перед технічним відділом флоту.

А вже у 1920-му йому запропонували працювати на військових. Широ відмовився – частково з переконань, але здебільшого тому, що не хотів кидати центр, який активно працював та розвивався. Він навіть запропонував поєднувати роботу, але тут вже не погодились військові, адже працювати потрібно було повністю секретно. В результаті ситуація довгий час була невизначеною – він постійно консультував флот, їздив на об’єкти, хоча офіційно там не працював. І у 1921-му військові повірили Широ, давши формальну посаду на флоті і дозволили йому працювати у своїй компанії одночасно. Все, щоб зберегти талановитого інженера у своїй команді. А йому був лише 21 рік.

Переломним моментом в цій історії став 1923-й. Тоді в Японії сталось страшне лихо – Великий землетрус в Канто. Кількість постраждалих сягнула майже двох мільйонів. Але для нашої історії важливо те, що дослідницький центр Каяби було повністю знищено. Відновлювати було нічого. В такій складній ситуації на Широ починають тиснути військові, які наполегливо просять його зосередитись на їх проблемах. І він погоджується!

«Те, чого навчають в університеті, можна дізнатися, просто читаючи книги. Що важливіше, так це інтеграція знаньта розвиток духу, щоб сміливо використовувати ці знання, а цьому не вчать у школах. Я хочу працювати вільно, базуючись на духові, натхненні й цікавості, з якими я був народжений».
                                                                                                                                                                                            Широ Каяба

Це може здаватись дивним, але саме тоді Каяба прийшов до парадоксального висновку, що в часи загального світового безумства лише зброя може стримувати іншу зброю та запобігти війні. І якщо вам складно це зрозуміти, дозволимо собі невеличкий кінематографічний відступ. Цього року на екрани вийшов фільм «Червона Джоан». Він присвячений історії англійської вченої, яка під впливом від використання ядерної бомби в Хіросімі та Нагасакі, почала передавати радянським шпигунам деталі американської ядерної програми. Наприкінці фільму героїня пояснює свою «зраду» тим, що хотіла досягти балансу в світі, який сходив з розуму – якщо у кожної великої країни буде супербомба, то ніхто не буде її використовувати. Нам здається, що ця ситуація дозволяє краще зрозуміти дії Широ Каяби – він зрозумів, що саме так його таланти можуть допомогти світу. Він мусив зробити своєю працею японський флот кращим. І хоча відвернути війну йому не вдалося, але саме тут відбулось його ключове зіткнення з гідравлікою.

«Мир у всьому світі повинен бути втілений у реальність. Я знаю, що народився з якимось особливим талантом. Я повинен знайти спосіб використовувати його, щоб допомогти покласти край конфлікту і війні!».
                                                                                                                                                                                            Широ Каяба

1924-1926: військові та гідравліка
В ті роки всі великі держави починали будувати авіаносці. І якщо перший зліт та посадка на першому ж авіаносці японського флоту були вдалими, то вже з другої спроби пілот не зміг втриматись та впав в океан разом з літаком. «Як змусити літаки злітати та сідати на короткій відстані?» - це завдання було як раз для амбіційного та допитливого Широ.

Відповідь була наступною – це неможливо без складних гідравлічних систем, з якими Каяба ще не працював, але сміливо взявся до роботи. Важливо додати, що до цього будь-яке обладнання на палубі керувалось лише вручну. Тому коли Широ запропонував складну, небачену раніше, гідравлічну систему дистанційного керування, йому просто не повірили. Хтось не підтримував, хтось відверто сміявся. Але йому вдалось вмовити керівника технічного відділу флоту на експеримент.

В результаті в 1926 році, на першому японському авіаносці «Хошо» встановили розробку Каяби. На палубі довжиною 180 метрів та шириною 30 метрів працювало понад 330 гідравлічних та повітряних механізмів, які рухались м’яко та точно, а керувались дистанційно. Результати виявились настільки вдалими, що його талант визнали навіть ті, хто був відверто не згодним із самого початку. Щоб ви зрозуміли наскільки це було важливо, скажемо що в американській та британській арміях аварії на палубі відбувались у майже кожному 3 випадку. У японців цей показник був не більше 10%. До речі, під час роботи над цією системою Широ Каяба створив шість різних видів злітно-посадкового обладнання, які встановили на найбільших кораблях флоту.

В американській та британській арміях аварії на палубі авіаносців відбувались у майже кожному 3 випадку. Завдяки розробкам Широ Каяба у японців цей показник був не більше 10%.
                                                                                                                                                                                  Широ Каяба

Втім на фоні успіху з гідравлічними системами ще одна подія відбулась майже непомітно. У 1926 році Каяба подав патентну заявку на пневматичну підвіску літаків. Ця технологія дозволяла їм не так сильно скакати під час посадки на палубу авіаносця. Здається, це був перший крок у бік амортизаторів.

Продовження незабаром…

Євген Пащенко

"Сучасна Автомайстерня" № 11 (137) 2019

порекомендувати іншим

Наскільки Вам сподобалася стаття? голосів: 0

 • 0
  ЗАДОВОЛЕНИЙ
 • 0
  ЗДИВОВАНИЙ
 • 0
  ПРОІНФОРМОВАНИЙ
 • 0
  МЕНІ НЕЦІКАВО
 • 0
  СУМНИЙ
 • 0
  РОЗЛЮЧЕНИЙ
 • 0
  НЕМА СЛІВ

КОМЕНТАРІ (0)

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Будь ласка, введіть відповідь
  КОМЕНТАРІВ НЕМАЄ...
do góry strony