Рекламаbilstein video

Автофарбування і кузовний ремонт

Варто знати

10 місяців тому  27.08.2018, ~ Administrator   

Автомаляри цінують теплу пору року, адже з приходом потепління їхня робота стає легшою. Сприятливі атмосферні умови гарантують відсутність простоїв, спричинених дуже низькою температурою. Одним словом, пора розпочинати активний сезон.

Оптимальна температура
Використовуючи безліч малярських продуктів, необхідно дотримуватись мінімуму в +15°С. Нижча температура допустима тільки для зберігання продукції, але й у цьому випадку ніколи не можна переступати нижньої межі. Це загрожує втратою характеристик лакофарбових матеріалів, особливо у випадку фарб на водній основі.

Твердження, яке часто повторюють, що фарбувати автомобіль краще літом, походить переважно зі стереотипного переконання про відсутність міцності й твердості лакофарбового покриття, яке наноситься при нижчій температурі. Якщо ми дотримаємось всіх вимог щодо фарбування поверхні методом розпиленням, тобто, рекомендацій виробника, то уникнемо дефектів лакофарбового покриття незалежно від пори року.

Фактично, швидкість випарування розчинника при низьких температурах значно нижча, що безпосередньо впливає на час висихання. Якщо температура в приміщенні для фарбування значно занижена, то лакофарбове покриття не може набути відповідної твердості, й у зв’язку з цим, під час монтажу щойно пофарбований елемент може легко пошкодитись. При недостатньо сприятливих атмосферних умовах можуть допомогти розчинники й затверджувачі, які розраховані для випарування при нижчих температурах (так звані, швидкі розчинники, затверджувачі). З їхньою допомогою лакофарбові матеріали, тобто ґрунти, базові фарби й безколірні лаки випаровуються й висихають за коротший час. Хоча ці засоби значно полегшують роботу, вони також створюють певну небезпеку. Їх неправильне застосування може бути причиною багатьох лакофарбових дефектів, таких як виділення газів, проблеми з адгезією, "апельсинова шкірка" й т.п. Для більшості продуктів вказується як вища, так і нижча гранична межа температури застосування. Найнижча температура, як правило, складає близько +5°С. "Швидкі" розчинники й затверджувачі мають діапазон застосування від +5 до +18°С. Дотримуючись вказаних норм можна значно пришвидшити підготовчі роботи.

1. Складні елементи – більша ймовірність потьоків.

Розчинники – це здебільшого продукти універсального застосування, які призначені для багатьох ґрунтів і фінішні лаків. Треба лише пам’ятати про дотримання часового інтервалу, який потрібен для випарування розчинника з базової фарби, перед тим як нанести безколірний лак. Це особливо важливо, якщо в камері або гаражі низька температура.

Повністю відмовляючись від використання розчинника у базовій фарбі можна отримати недостатню адгезію до основи. Також це часто призводить до нерівномірного розподілу кольору на робочій поверхні. Дефекти найчастіше помітні, якщо застосовувати фарби з спецефектами або фарби типу металік.

2. Необхідно пам’ятати про розчинник.

Пігменти фарб типу металік містять частинки металу, і якщо їх густо нанести, то вони не будуть в стані ідеально "розлитись" по поверхні, в результаті чого можна помітити ефект темних плям. На жаль, в такому випадку необхідно знову перефарбовувати поверхню.

Додатково, якщо безколірний лак нанести надто швидко, то розчинник з базового шару буде "закритий" безколірним лаком. Це можна прирівняти до накриття базової фарби плівкою. Розчинник повинен випаруватися з покриття, а це безпосередньо викликає газування на поверхні безколірного лаку й тим самим призводить до зменшення його адгезії.

Чи завжди можна застосовувати прискорювачі?
Зменшуючи вміст розчинника в базовій фарбі, ми одночасно скорочуємо час його випарування. Так само можна зробити з безколірним лаком, однак скорочення часу випаровування буде значно меншим. Тому в цьому випадку рекомендується додати "швидкий розчинник". При фарбуванні двокомпонентними продуктами, аналогічно, як у випадку розчинника, можна застосувати швидкий затверджувач.

Часто в роботі ми допомагаємо собі різними добавками, так званими прискорювачами, які прискорюють висихання матеріалу. Такі продукти додаються до попередньо підготовленої суміші фарби з затверджувачем. Обов’язково необхідно пам’ятати, щоб не перевищити рекомендовану виробником кількість даного продукту. Найчастіше додавання прискорювача до суміші в кількості, більшій, ніж 5%, призводить не тільки до втрати блиску, але й знижує кінцеву міцність й твердість покриття.

Не рекомендовано поєднувати різні засоби, тобто швидкі розчинники, затверджувачі й прискорювачі. Це безсумнівно призведе до дефекту покриття. Надто прискорене утворення хімічних зв’язків призводять до втрати покриттям міцності, забарвлення й адгезії. Такі експерименти часто закінчуються повторним фарбуванням. Застосовуючи "швидкі" добавки, необхідно звернути увагу не тільки на нижню межу навколишньої температури, але також на верхню. Якщо ми, наприклад, наносимо базову фарбу при температурі +23°С і застосовуємо швидкі розчинники, то мусимо рахуватись з тим, що колір відтінку може змінитись.

3. Відповідна густина фарби значно полегшує розпилення

Прискорення висихання за допомогою інфрачервоних випромінювачів
Хороших результатів в процесі висихання покриття можна досягнути за допомогою інфрачервоних випромінювачів, так званих ІЧ-випромінювачів (не тільки в зимою). Однак, застерігаю не наносити, наприклад, шпаклівку на холодний метал. Робочий елемент необхідно спочатку нагріти. В іншому випадку на поверхні металу може з’явитись корозія. Варто також пам’ятати про те, щоб не застосувати забагато затверджувача (понад норму, вказану виробником), оскільки це може призвести до знебарвлення верхніх шарів, а навіть сповільнити його реакцію.

4. Інфрачервоні випромінювачі значно скорочують час ремонту.

Не рекомендується також застосовувати будівельні фени для сушіння шпаклівок. У випадку товстого шару шпаклівки, таким чином нагрівається лише верхній шар, виключаючи тим самим можливість її рівномірного сушіння.

Випаровування розчинника з базового шару можна прискорювати ІЧ-випромінювачами за умови, що раніше нанесені матеріали сушились таким самим способом. При роботі з інфрачервоними випромінювачами необхідно пам’ятати, що пластмасові елементи, наприклад, бампери можуть деформуватись під впливом високої температури. Застосовуючи ІЧ-випромінювачі, пам’ятаймо, щоб всі шари були просушені одним і тим же методом.

Безколірний лак з добре підібраним розчинником утворює декоративно-захисний шар на базовій фарбі. Але він, як лупа, може показати всі дефекти поверхні. Надзвичайно важливо, яким способом він нанесений. Застосований ефект може повністю змінити сприйняття кольору поверхні. Дуже важлива також товщина шару нанесеного безколірного лаку. Ефект "лупи" може по різному заломлювати світло і це також змінить сприйняття кольору.

У підсумку, варто переглянути матеріали на складі і переконатись, чи не залишились продукти, необхідні в зимовий період, але застосування яких у теплий період може нам додати багато проблем. Необхідно також перевірити температуру, при якій зберігаємо продукти й працюємо.

А.Гузік
Технолог з фарбування Multichem Sp. z o.o.,
Виробник автомобільних фарб марки Profix

журнал "Сучасна Автомайстерня", № 3(120)2018

порекомендувати іншим

Наскільки Вам сподобалася стаття? голосів: 0

 • 0
  ЗАДОВОЛЕНИЙ
 • 0
  ЗДИВОВАНИЙ
 • 0
  ПРОІНФОРМОВАНИЙ
 • 0
  МЕНІ НЕЦІКАВО
 • 0
  СУМНИЙ
 • 0
  РОЗЛЮЧЕНИЙ
 • 0
  НЕМА СЛІВ

КОМЕНТАРІ (0)

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Будь ласка, введіть відповідь
  КОМЕНТАРІВ НЕМАЄ...
do góry strony