Реклама
febi2020

Попередня оцінка відтінку

Результати досліджень найпопулярніших кольорів автомобілів показують, що продовжують домінувати основні кольори. Однак це велике спрощення. Дослідження говорять, наприклад, про "чорний" колір,  не звертаючи уваги на відмінності в типі кузова. Варто знати, що колір на автомобілі одного  виробника, на вигляд відрізняється від того самого кольору в конкурента.

Не дивлячись на те, що на перший погляд кольори можуть виглядати подібно, колір Фіата може бути неідентичним з кольором Феррарі. Часто різниця у фарбах зводиться до ефектів, які виникають завдяки спеціально підібраним пігментам. Деякі фарби можуть змінювати колір в залежності від кута огляду, інші блищать на сонячних променях, а є такі кольори, які демонструють витончену глибину й блиск.

З чого складається унікальний колір марки  

Протягом багатьох років автомобільні бренди намагаються зберегти свій унікальний стиль. Подібна ситуація існує і з кольором фарби. Чи, думаючи про автомобілі марки Мерседес, ми в уяві бачимо зелений, червоний, а може срібний колір? Неможливо приховати факт, що люксова марка автомобілів найкраще виглядає в срібному кольорі, особливо відомий багатьом код OEM 744 - це найпопулярніший колір марки Мерседес. Коли ми бачимо такий автомобіль, він безсумнівно асоціюється нам з елегантністю і спортивним характером.

Все зводиться до пігментів, які використали при виготовлення даної фарби. Віддавна проводяться дослідження над застосуванням нових неорганічних та синтетичних речовин. Пігменти – це подрібнені, тверді кольорові речовини, які не розчиняються у воді й органічних розчинниках. Вони можуть бути синтетичними або натурального походження. До неорганічних пігментів, які найчастіше застосовуються у відновлювальнму фарбуванні відносять білі й чорні. Але найважливішу й найбільш численну групу становлять органічні синтетичні пігменти, наприклад, нерозчинні базові барвники.

Попередня оцінка відтінку

Новий вигляд автомобільним покриттям надали пігменти металіки різних типів (залежно від розміру частинок алюмінію у формі пластівців). Але сьогодні такі рішення часто не відповідають вимогам ринку.

Ксираліки – одні з найдорожчих пігментів, які використовують для виготовлення ефектних фарб. Одразу після того, як винайшли ці пігменти, їх ціна була значно вища, ніж зараз, проте автовиробники побачили можливості, які вони давали. Застосування цих пігментів поступово збільшилося, завдяки чому ціна вже не викликає запаморочення. Ксираліки надають фарбі унікальний блиск й інтенсивність кольору.

Новинкою являються пігменти, які змінюють свій в залежності від кута огляду. Вони складаються з частинок оксиду кремнію у формі пластівців, покритих різними оксидами металів. Фірма Multichem запровадила на ринок продукт, який містить пігменти StarDust в різних колористичних варіантах. Завдяки його додаванню в невеликій кількості, ми отримуємо незвичайні кольори, цікавіші з точки зору глибини чи інтенсивності, ніж широко відомі «хамелеони». Необхідно також згадати про перламутрові пігменти, які дають характерний ефект блиску. Це явище виникає завдяки заломленню й багаторазовому відбиванню світла в залежності від кута огляду й розміру частинок.

Найпопулярніший колір, не дивлячись на те, що пройшло вже багато років

Як відтворити оригінальне лакофарбове покриття автомобіля?

Найпростіший спосіб перевірити, який колір нам потрібний – знайти інформаційну табличку, наявну в кожному автомобілі. Її розміщення залежить від марки автомобіля. З таблички необхідно зчитати так званий код OEM, який є комбінацією літер і чисел. Визначення коду кольору – половина успіху. Кольори, позначені одним кодом OEM можуть відрізнятись відтінком через виробництво автомобілів на різних заводах. Наприклад, топовий срібний колір Volkswagen, який позначається кодом LA7W, перший раз з’явився в 1997 р. і його використовують дотепер. Таким чином, більш ймовірно, що фарба, яку виготовляли протягом 20 років чи довше, буде мати різні колористичні версії. На додаток, колір кузова автомобіля, який наражений на дію атмосферних явищ, поступово знебарвлюється.

У рецептурних програмах, крім основного кольору маємо на вибір варіанти, які незначно відрізняються відтінком чи розміром зерна. Більшість фірм, які виготовляють автомобільні фарби, мають колористичну документацію, так звані колір-бокси. На ринку доступні два види колір-боксів: посортовані за маркою автомобілів й хроматичним способом (за кольором). Кожному зразку в колір-боксі присвоєно код OEM і марку автомобіля. Дуже легко ми можемо перевірити, чи колір, який нас цікавить, підходить до кольору кузова. Зрозуміло, що колористичну документацію можна поділити також за способом виготовлення: поліграфія (стара технологія, яка слабо відтворює оригінальні фарби), метод розпилення (найдорожчий, але найточніше відтворює використані фарби й спосіб нанесення), а також занурення (поєднує переваги обох – відносно низька ціна, зберігаючи оригінальні фарби). Система класифікації за маркою автомобіля має безсумнівно багато переваг. Найголовніші з них – ясність і легкість застосування для недосвідченого користувача. Проте, для більш досвідченого користувача кращим рішенням є документація в хроматичній системі. При ближчому ознайомленні вона виявляється дуже універсальним рішенням. Ця система має всі позитивні властивості свого конкурента (достатньо ввести OEM номер в рецептурну програму і ми отримаємо конкретний каталожний номер), та додатково дозволяє знайти колір кузова, не знаючи номера автовиробника. Система за кольорами – це насправді розширена версія колористичних варіантів в даному бренді. Не секрет, що частина кольорів універсальна, незалежно від марки автомобіля. Знаючи каталожний номер, який відповідає кодові OEM, в нашому розпорядженні декілька варіантів даного кольору. Завдяки цьому ми можемо краще підібрати колір кузова, враховуючи зміни відтінку протягом часу, вплив атмосферних явищ і т.д.  

Дуже важливим аспектом у підборі кольору є метод нанесення. Спосіб нанесення фарб, особливо типу металік, має ключовий вплив на кінцевий результат, оскільки від нього залежить розміщення частинок металіку в шарі покриття. Значно гірші ефекти отримуємо, коли пігменти згрудковані або розподілені по поверхні нерівномірно. Металічні пігменти мають іншу структуру, ніж традиційні, вони важчі і при збільшені нагадують пластівці.

Варто при нагоді згадати про покривну здатність базових фарб. Колись нове лакофарбове покриття було товщиною 150 мікрон, а сьогодні достатньо 100 мікрон. Крім того, часте застосування фарб з візуальними ефектами (добавки  у вигляді ксиралік чи компоненти типу StarDust), які є частково прозорими, значно впливає на покривну здатність. В цьому випадку великого значення набуває колір основи, на який наносимо колір. Така інформація міститься в рецептурній програмі, але трапляються випадки, коли маляри не звертають на не уваги. Правильно підготовлена основа під фінішну фарбу може зменшити розхід базо-вих фарб навіть на 50%.

Перенесення кольору на кузов

Традиційно фарби розділяють на органорозчинні і водорозчинні. Ключовою відмінністю між ними є спосіб нанесення, точніше момент, коли частинки фарби переносяться з пістолету на основу. Органорозчинні фарби у момент розпилення швидко розпорошуються по поверхні, а розчинник в них дуже швидко випаровується. Натомість, водні фарби потребують більше часу, щоб вода з них випарувалась. У цьому випадку велике значення має температура й волога.

Перед фінальним фарбуванням необхідно виконати пробне розпилення. Необхідно пам’ятати, щоб по мірі можливості потрібно буде відтворити ці умови фарбування, тобто, відповідний тиск повітря, кількість шарів та фарбувальний пістолет. Часто в кімнаті для змішування фарб застосовуються мініпістолети з меншим соплом, що зменшує достовірність пробного розпилення. Перед самим фарбуванням необхідно впевнитись, чи антикорозійний шар у місці ремонту відповідно відновлений. Це також стосується кольору ґрунту. Усе це має неабияке значення для отримання бажаного результату фарбування.

На кінцевий результат фарбування також впливає розмір елементу, який фарбується, чи це фарбування всього елементу, чи лише локальне. Основна складність полягає в тому, що автомобілі неодноразово перефарбовують, нерідко кількома різними відтінками. Ці відтінки вміло замасковані так званим затіненням і, таким чином, правильний підбір кольору до однієї частини автомобіля не гарантує очікуваного ефекту для решти частин. Ще однією помилкою, яка впливає на невідповідну оцінку кольору, є перевірка відтінка в закритих приміщеннях (гараж, майстерня, малярська кабіна). Штучне освітлення спотворює сприйняття кольору.

Щоб правильно оцінити підбір кольору необхідно подбати про відповідне освітлення. Найкращим вибором є природнє сонячне світло. Кольори при штучному освітленні виглядають інакше, ніж при денному світлі. Це явище називається метамерією. Воно виникає під утворення основних компонентів, які входять в склад фарби, з інших пігментів. Колір повинен оцінюватись при денному світлі, хоча надто сильне сонячне світло може в цьому завадити. Альтернативним рішенням є наявність лампи, яка імітує натуральне освітлення.

Місце, на якому проводимо порівняння, необхідно очистити за допомогою паст для полірування. Рекомендовано розпочати полірування з пасти EASY, а потім відполірувати місце молочком WAX. У процесі порівняння необхідно пам’ятати про роботу під різними кутами.

Після ознайомлення з цією інформацією ми приходимо до висновку, що колір – це не просто продукт в банці, а ціла складна система. Кожна деталь цієї системи необхідна для отримання кольору, який буде ідеально наближеним до оригінального заводського. Ми повинні пам’ятати, що техніка фарбування може вплинути на зміну сприйняття даного кольору. Два маляри, маючи в розпорядженні однаковий колір, можуть в процесі фарбування отримати поверхню з різними відтінками. Найкращим методом підбору кольору є техніка затінення. Більшість виробників відновлювальних фарб розробили цей метод ремонту й підготували відповідні допоміжні матеріали. Таким чином, необхідно уважно читати інструкцію й користуватись технічними порадами.

Я. Томашевскі
Спеціаліст з рецептур і колорист
Multichem Sp. z o.o.,
 Виробник фарб марки Profix

журнал "Сучасна автомайстерня" № 3 (130)

порекомендувати іншим

Наскільки Вам сподобалася стаття? голосів: 0

 • 0
  ЗАДОВОЛЕНИЙ
 • 0
  ЗДИВОВАНИЙ
 • 0
  ПРОІНФОРМОВАНИЙ
 • 0
  МЕНІ НЕЦІКАВО
 • 0
  СУМНИЙ
 • 0
  РОЗЛЮЧЕНИЙ
 • 0
  НЕМА СЛІВ

КОМЕНТАРІ (0)

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Будь ласка, введіть відповідь
  КОМЕНТАРІВ НЕМАЄ...
do góry strony